Мъгълознанието не е най-популярният предмет в училището, но си има свой малък кръг почитатели. Учениците го изучават избираемо след трети курс. По Мъгълознание се учат основни неща за живота на мъгълите, тъй като по принцип магьосниците живеят изолирано и не разбират изцяло поведението на мъгълите, както и голяма част от технологиите им. Целта на Мъгълознанието е магьосниците да могат успешно да живеят в големите градове на мъгълите, а и въобще за развиването на обща култура и толерантност към различните.
Преподавателят по тази дисциплина е проф. Симона Велева – средно висока магьосница на около 40 години, с къса черна коса до рамото, грозновати черти и безлично излъчване. Нравът й е добър, никога не се ядосва, но е доста сериозна, което понякога й придава комичен вид. Ако се усмихваше, може би щеше да изглежда приветлива. Велева много държи да се увери, че всички ученици в стаята разбират идеално урока. Понякога по средата на изречение посочва на случаен принцип някой ученик и му задава въпрос, за да "види дали е разбрал" (например „Колко линии има Софийското метро?“). Затова обикновено учениците избягват да правят очен контакт с нея.
Класната стая по Мъгълознание се намира в подземието в близост до Кухнята, поради което обикновено мирише на ядене точно когато влизаш. Стаята е доста тясна, в нея има само 5-6 чина, тъй като броят на учениците обикновено е доста малък. В края на стаята има библиотека, на която стоят множество книги, касаещи мъгълите – учебници за електричеството, транспорта и т.н. Има и кашон с най-различни предмети – билети за метро, полицейски палки, мъгълски пари. Някак в класната стая е било прокарано електричество, така че често учениците използват контактите, които се намират под бюрата им, за да включват лампи, електрически уреди и др.
Основният учебник по предмета е „Живот, социални навици и традиции на българските мъгъли“ от Дона Стратиева.
1. Не забравяйте, че всеки пост Ви носи 1 точка към статистиките или 10 галеона. Нужно е да се отчетете в тази тема (клик).
2. В описанието по-горе има линкове, от които можете да получите по-добра представа за някои неща.